Julborden står snart uppdukade runtom i Sunne. Läs mer om de olika alternativen och boka en god avslutning på hösten och välkomna julen tillsammans.

En sagolik värmländsk bjudning med utsikt över Fryken

Hotel Frykenstrand

Njut av julmat både till lunch eller som traditionellt julbord med livemusik. För er som vill förlänga er vistelse med en övernattning har vi ett särskilt paketerbjudande. Nedan kan ni läsa mer om respektive alternativ.

Företagserbjudande:

Boka din annons innan 31 oktober och få 10 % boka tidigt-rabatt!

Datum och tid:

26-28 november
9-12 december

11.30 – 15.30

Varje sittning är 1 timme & 45 minuter

Pris

355 kr inkl. julmust
(317 kr exl. moms)

Njut av Frykenstrands generösa julbord, fyllt med delikatesser och ett stort smarrigt dessertbord.

Datum och tid:
22, 22, 28 och 29 november
5, 6, 12 och 13 december

Julbordet står uppdukat från kl 18.00 till 21.00. Baren har öppet till kl. 23.00.

Underhållning med livemusik i matsalen.

Pris: 735 kr, exkl. dryck.
(656 kr exkl. moms)

Önskar ni dryckespaket? Fråga oss.

Efter en kväll med skratt och mätt mage är du värd en sovmorgon och en god frukostbuffé med utsikt över Fryken.

Paketet erbjuds på följande datum:

21–22 november
28–29 november
5–6 december och 12–13 december.

Läs mer här

Boka bord via telefon 0565 – 133 00 eller hemsidan www.frykenstrand.se

Läs mer på www.frykenstrand.se/julbord

Livets goda smaker samlat på ett julbord

VÃ¥rt klassiska Julbord

21 november-20 december

Vi dukar upp ett dignande julbord på vår gård. Klassiska smaker, släktens bästa recept, känsla, tradition och mycket grönt. I priset ingår vår egen äppelmustglögg, buffé, gottebord och kaffe.

795 kr/pers. (inkl.moms)
Barn 0-4 år 225kr/pers. 5-12 år 425kr/pers.

Eventuell allergi anges vid bokningen.

Se vårt utbud på kulinarika.se där ni också kan lägga er bokning.

Anders & Bibbi med personal

Västanå Jul – där julen strålar som mest

Västanå Jul

Inget är som en julkonsert på Västanå – i den frusna decemberkvällen välkomnas du till Berättarladan inramad av flammande eldar och doftande granris. Från scenen sprakar vi loss ett tomtebloss av pulshöjande musikmöten och traditionell julmusik. Vi gläder oss att åter få välkomna folkkära Daniel Lemma till vår scen.

Magnus och Sophia Stinnerbom med musikvänner bjuder in till en julkonsert med nya och traditionella låtar där värme, ljus och julstämning står i centrum!

Du får åter möta Daniel Lemma som stod på Berättarladans scen i de bejublade, helt utsålda konserterna Västanå Sessions i somras. Med sin unika röst och tidlösa cocktail av soul, blues och reggae är Daniel en av Sveriges mest älskade singer-songwriters.

Biljetter bokas här

En helkväll för finsmakare

Du som vill förgylla kvällen ytterligare kan boka en matupplevelse fylld av julens smaker. Julmiddagen serveras i vår julpyntade servering i konsertens paus (50 minuter lång). Menyn presenteras inom kort.

Julmiddag beställs här via Tickster och ingår inte i biljettpriset. Dryck köper du på plats.

_________

Spelperiod: 6-20 december
Plats: Loftet, Berättarladan

Läs mer här

Njut av värmländskt julbord med underhållning

Sunne Krog & Bowling

Välkommen till årets traditionella julbord. Med noga utvalda råvaror, dessertbord med kaffe och underhållande show får du avnjuta julens alla smaker i en härlig julatmosfär. 

Pris: 695 kr

I priset ingår förmingel med glögg, julbord, dessertbord med kaffe och en underhållande julshow.

Stig Berits och gästartisterna Johan Andersson och Elvy  Byh

Datum:
Fredag 5 och lördag 6 december
Fredag 12 och lördag 13 december

Alla dagar kl. 19

Gör kvällen ännu roligare – boka bowling!

Boka här 

0565-167 70 (tryck 1 för reception)
sunne@firstcamp.se

Psst! Informera oss om någon i sällskapet är rullstolsbunden, matallergiker eller vegetarian för att vi ska kunna erbjuda bästa möjliga service.

God julstämning med vacker sjöutsikt

Frykens pärla

Boka årets julbord redan idag! 


Lilla Julbordet 395:-
Stora Julbordet 495:-
Trerätters Julmiddag 495:-

Se alla julbordstider här


Trerätters Julmiddag kan bokas vilken dag som helst under våra öppettider.

Förrätter:


Bruschetta m serrano, ädelost, fikon och tomatchutney
Bouillabaise m saffran

Huvudrätter:


Hjortfilé m trattkantarellsås, rostade rotsaker & rårörda lingon
Torskrygg m krossad potatis, knaperstekt bacon, rödlök och aglio olio dressing

Efterrätt:


Julkaka med Körsbärssås

Bordsbokning
info@frykensparla.se eller ring 0722 31 11 30
 Julmat i sagolik miljö

Wärdshuset Nils Holgersson

JULLUNCH kl. 11–16

Följande fredagar: 28 november, 5, 12 och 19 december

Pris: 195 kr
Barn 3-10 år: 100 kr

JULBORD kl.  12–17

Följande söndagar: 30 november, 7,14 och 21 december

Pris: 325 kr
Barn 3-10 år: 120 kr

JULBORD lördag 13 december kl. 18–21

Pris: 325 kr • Barn 3-10 år: 120 kr

För mer info och bokning: 072 740 44 01

Hjärtligt välkomna!

Julbord i Torsby

Välkomna att slå er ner till ett dignande julbord 

Sahlströmsgården

Välkomna att slå er ner framför den sprakande brasan och njuta av god julmat på något av våra julbord.

Vare sig ni vill komma tillsammans med familj och vänner eller med ert företag så är ni alla välkomna till Sahlströmsgårdens härliga miljö, där vi dukar upp ett dignande julbord.

Vi erbjuder tre olika julbord, ett traditionellt julbord med alla tillbehör och ett litet mindre för den som vill spara sig till julafton men ändå få smaka lite på julen samt ett lunchjulbord. Ni ser i listan nedan vilka dagar och tider vi dukar upp respektive julbord.

Läs mer om Sahlströmsgårdens julbordstider här

Julbord inkl. dessertbord med kaffe.
625 kr/person
Barn 0-4 år gratis
Barn 5-12 år 40 kr/år

En smak av julen med kaffe & kaka
420 kr/person
Barn 0-4 år gratis
Barn 5-12 år 30 kr/år

Lunchjulbord med kaffe & kaka
370 kr/person
Barn 0-4 år gratis
Barn 5-12 år 25 kr/år

Upplev julens magi på Valbergsängen

Valbergsängen

Välkommen till ett stämningsfullt julbord på Valbergsängen – där tradition möter omtanke. Här bjuder vi in till en smakrik upplevelse i julen tecken fylld av klassiska julfavoriter, hemlagade delikatesser och den där varma atmosfären som gör julen så speciell.

Valbergsängens Lilla Julbord, bjuder på klassiska rätter blandat med lokala specialiteter samt utvalda rätter i modern tappning. En trubadur underhåller under kvällen och för de som önskar så finns erbjudande på hotellrum med frukostbuffé dagen efter.

Välkommen till oss, från kl 19.00 under följande fredagar, 28 november, 5 och 12 december 2025.

Valbergsängens Stora Julbord, erbjuder ett stort urval av klassiska rätter blandat med lokala specialiteter samt utvalda rätter i modern tappning. En trubadur underhåller under kvällen och för de som önskar så finns erbjudande på hotellrum med frukostbuffé dagen efter.

Välkommen till oss, från kl 19.00 under följande lördagar, 29 november, 6 och 13 december 2025.

Lunchjulbordet bjuder på klassiska rätter blandat med lokala specialiteter samt utvalda rätter i modern tappning. Här kan ni välja mellan att komma kl 12 eller till kl 14 och meddela oss gärna det via e-post: info@valbergsangen.se eller ett samtal till oss.

Välkommen till oss, från kl 12.00 eller till kl 14.00 under följande dagar, 18 eller 19 december 2025.

 

Klicka här för mer bokning och mer info